156CKR050M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
156CKR050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
179.4mA @ 100kHz
Ripple Current :
78mA
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
5mm
Height :
11mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.0225mA
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
78mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
15μF
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Series :
CKR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
2mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
22 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.052Ohm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
156CKR050M
Cornell Dubilier Electronics 156CKR050M
CKR 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 78mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can