156CKE400MGJG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
156CKE400MGJG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CKE
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Published :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
270mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22.1049Ohm @ 120Hz
Datasheets
156CKE400MGJG
Cornell Dubilier Electronics 156CKE400MGJG
CKE 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can