12RCM60-24DFK
Mfr.Part #
12RCM60-24DFK
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC-DC, 8-36V INPUT, 24V/2.5A OUT
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Output 2 :
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
cCSAus, CE
Power (Watts) :
60W
Voltage - Input (Max) :
36V
Size / Dimension :
6.77 L x 1.97 W x 1.26 H (172.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Series :
RCM60 (60W)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Current - Output (Max) :
2.5A
Standard Number :
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Output 4 :
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Voltage - Output 1 :
24V
Package :
Box
Voltage - Input (Min) :
8V
Efficiency :
88%
Voltage - Output 3 :
Datasheets
12RCM60-24DFK
Bel Power Solutions 12RCM60-24DFK
12RCM60-24DFK datasheet pdf and DC DC Converters product details from Bel Power stock available at
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH