12RCM60-12DK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12RCM60-12DK
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC-DC, 8-36V INPUT, 12V/5A OUTPU
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output 2 :
Series :
RCM60 (60W)
Applications :
ITE (Commercial)
Standard Number :
Power (Watts) :
60W
Voltage - Output 3 :
Product Status :
Active
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Output 1 :
12V
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min) :
8V
Current - Output (Max) :
5A
Voltage - Output 4 :
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Approval Agency :
cCSAus, CE
Package :
Box
Size / Dimension :
6.77 L x 1.97 W x 1.26 H (172.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Datasheets
12RCM60-12DK
Bel Power Solutions 12RCM60-12DK
12RCM60-12DK datasheet pdf and DC DC Converters product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH