12RCM60-15DFK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12RCM60-15DFK
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC-DC, 8-36V INPUT, 15V/4A OUTPU
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Approval Agency :
cCSAus, CE
Operating Temperature :
-55°C to +130°C
Voltage - Output 1 :
15V
Tolerance :
0.1
Voltage - Output 2 :
Current - Output (Max) :
4A
Power (Watts) :
60W
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
8V
Standard Number :
Voltage - Isolation :
4.2 kV
Size / Dimension :
6.77 L x 1.97 W x 1.26 H (172.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Termination Type :
Pb
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output 4 :
Voltage - Output 3 :
Series :
RCM60 (60W)
Package :
Box
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Style :
Thru-Hole
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Product Status :
Active
Shielded :
No
Efficiency :
88%
Number of Outputs :
1
Datasheets
12RCM60-15DFK
Bel Power Solutions 12RCM60-15DFK
12RCM60-15DFK datasheet pdf and DC DC Converters product details from Bel Power stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH