12DCCG5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12DCCG5B
Manufacturer
Delta Electronics
Description
LINE FILTER 115/250VAC 12A CHASS
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power Line Filter Modules
Frequency :
60Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Box
Termination :
Quick Connect, Wire
Frequency - Operating :
50/60Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Physical Dimension :
L134.7XB52.0XH45.3 (mm)/L5.303XB2.047XH1.783 (inch)
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current (Max) :
0.8mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Quick Connect
High Pot :
2250 V
Filter Type :
Single Phase
Series :
DC
Height :
45.3mm
Current Rating :
12A
Configuration :
Two Stage
Length :
134.7mm
Mount :
Chassis Mount
Approval Agency :
CSA, UR, VDE
Voltage - Rated AC :
115V 250V
Datasheets
12DCCG5B
Delta Electronics 12DCCG5B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH