12DC1AST
Mfr.Part #
12DC1AST
Manufacturer
Advantech
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Manufacturer :
Advantech
Product Category :
Shrouded :
Partially Shrouded
Housing Color :
Black
Size / Dimension :
2.91 L x 2.28 W x 1.87 H (73.8mm x 57.8mm x 47.5mm)
Product Status :
Obsolete
Weight :
Package :
Box
RoHS :
Non-Compliant
Underplate Material :
Nickel
Operating Supply Voltage :
30 V
Contact Plating :
Gold, Tin
Mating Alignment :
With
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
12
Make First / Break Last :
No
No Load Power Consumption :
Pitch :
1.905 mm
Contact Current Rating :
750 mA
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
1A
Voltage - Input :
120VAC
Min Operating Temperature :
-67 °C
Differential Pairs per Column :
4
Series :
Power (Watts) :
12 W
Polarization :
Region Utilized :
North America
Number of Contacts :
72
Termination :
Press-Fit
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Operating Temperature :
185 °C
PCB Mounting Orientation :
Vertical
Tail Length :
1.4 mm
Stackable :
No
Contact Style :
Press-Fit
Width :
20.8026 mm
Max Current Rating :
750 mA
Number of Columns :
6
Length :
Number of Pairs :
24
Current Rating :
750 mA
Hole Diameter :
457.2 µm
Form :
Wall Mount (Class II)
Circuit Application :
Signal
Plating Thickness :
760 nm
Housing Material :
Polymer
Differential Signaling :
yes
Height :
11.95 mm
Number of Ground Positions :
24
Voltage - Output :
12V
PCB Thickness :
990.6 µm
Data Rate :
25 Gbps
Row Spacing :
1.35 mm
Efficiency :
Sealable :
Operating Temperature :
Orientation :
Vertical
Number of Signal Positions :
48
Number of Positions :
72
Approval Agency :
cULus
Output Connector :
Stripped, Tinned Wire Leads
Cord Length :
Impedance :
100 Ω