1130-3R9M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1130-3R9M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 21A 3 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Max DC Current :
21A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Pbfree Code :
yes
Diameter :
27.94mm
Number of Pins :
2
Test Frequency :
1kHz
Type :
Wirewound
Lead Pitch :
20.32mm
Construction :
Bobbin Core
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Series :
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Published :
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
21A
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Tolerance :
±20%
Inductance :
3.9μH
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
1130-3R9M-RC
Bourns, Inc. 1130-3R9M-RC
1130-3R9M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD