1130-101K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1130-101K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 9A 34 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
105°C
Lead/Base Style :
Radial
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Test Frequency :
1kHz
Current Rating (Amps) :
9A
Length :
21.336mm
Number of Pins :
2
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance :
100μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
9A
Lead Pitch :
20.07mm
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Lead Length :
12.7mm
Height :
21.34mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
DC Current :
9A
Current Rating :
9A
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not
Published :
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Base Part Number :
Contact Plating :
Tin
DC Resistance (DCR) :
34mOhm Max
Saturation Current :
9A
Diameter :
27.94mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Body Material :
Ferrite
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
RMS Current (Irms) :
9A
Termination :
Radial
Inductance Tolerance :
10%
Datasheets
1130-101K-RC
Bourns, Inc. 1130-101K-RC
1130-101K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD