1130-102K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1130-102K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 2A 426 MOHM TH
Stock
207
In Stock :
207
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shielding :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Resistance :
426mOhm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Height :
21.336mm
Inductance Tolerance :
10%
Type :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductance :
1mH
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Test Frequency :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Pbfree Code :
yes
RMS Current (Irms) :
2A
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
DC Current :
2A
DC Resistance (DCR) :
426mOhm Max
Saturation Current :
2A
Military Standard :
Not
Construction :
Bobbin Core
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Tin
Max DC Current :
2A
Series :
1130
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
19.05mm
Diameter :
27.94mm
Published :
2008
Current Rating :
2A
Package / Case :
Radial
Datasheets
1130-102K-RC
Bourns, Inc. 1130-102K-RC
1130-102K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD