1130-1R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1130-1R8M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 21A 3 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductance :
1.8μH
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Current Rating :
21A
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
DC Resistance (DCR) :
3mOhm Max
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
20.32mm
HTS Code :
Construction :
Epoxy Coated
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Test Frequency :
1kHz
Max DC Current :
21A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Contains Lead
Shielding :
No
Diameter :
27.94mm
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Type :
Wirewound
Datasheets
1130-1R8M
Bourns, Inc. 1130-1R8M
1130-1R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD