1130-152K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1130-152K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5MH 2A 518 MOHM TH
Stock
390
In Stock :
390
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
518mOhm Max
Max DC Current :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Published :
2008
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
19.05mm
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Current Rating :
2A
Inductance :
1.5mH
HTS Code :
Inductance Tolerance :
10%
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Lead Length :
12.7mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Test Frequency :
1kHz
Resistance :
518mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Bobbin Core
Diameter :
27.94mm
Packaging :
Bulk
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
1130
Lead/Base Style :
Radial
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.840 21.34mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
DC Current :
2A
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1130-152K-RC
Bourns, Inc. 1130-152K-RC
1130-152K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD