10WXA680MEFC10X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10WXA680MEFC10X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
350mA
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Series :
WXA
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Capacitance :
680μF
Mount :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ Low Frequency :
350mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Height :
9mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
10WXA680MEFC10X9
Rubycon 10WXA680MEFC10X9
WXA 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 350mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can