10WXA470MEFC8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10WXA470MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
354mA @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470µF
Series :
WXA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
295mA @ 120Hz
Applications :
Automotive
Polarization :
Polar
Datasheets
10WXA470MEFC8X9
Rubycon 10WXA470MEFC8X9
WXA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can