10SVQP150M
Mfr.Part #
10SVQP150M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Stock
500
In Stock :
500
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size Code :
3333
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Surface Mount
Additional Feature :
ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Series :
OS-CON™, SVQP
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
150µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
0.75mA
Terminal Shape :
Flat
Length :
9mm
Polarity :
Polar
Packing Method :
TR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.12
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Type :
Polymer
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
128mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Dissipation Factor :
12 %
Published :
2016
Ripple Current :
2.56A
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
8.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.56A @ 100kHz
Datasheets
10SVQP150M
Panasonic 10SVQP150M
150μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 35mOhm OS-CON™, SVQP Surface Mount Polymer General Purpose