10SVPS68M
Mfr.Part #
10SVPS68M
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 10V SMD
Stock
588
In Stock :
588
Published :
2011
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.2A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
110mA @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
12 %
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Series :
OS-CON™, SVPS
Packing Method :
TR
Capacitance :
68µF
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
0.3mA
Tan Delta :
0.12
Size Code :
2626
Height :
6.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Ripple Current :
2.2A
Datasheets
10SVPS68M
Panasonic 10SVPS68M
68μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 30mOhm OS-CON™, SVPS Surface Mount Polymer General Purpose