10SVPS330M
Mfr.Part #
10SVPS330M
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
Stock
418
In Stock :
418
Aluminum - Polymer Capacitors
Size Code :
4141
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
2011
Ripple Current @ High Frequency :
3.77A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
OS-CON™, SVPS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Surface Mount
Height :
10.3mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
0.66mA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
Diameter :
10mm
Packing Method :
TR
Ripple Current :
3.77A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Tan Delta :
0.12
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
188.5mA @ 120Hz
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
11mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
12 %
Datasheets
10SVPS330M
Panasonic 10SVPS330M
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.315 8.00mm Tape & Reel (TR) 24mOhm OS-CON™, SVPS Surface Mount Polymer General Purpose