10MQ100NTR
Mfr.Part #
10MQ100NTR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2.1A SMA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Application :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Standard
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Terminal Finish :
TIN LEAD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
780mV @ 1A
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Output Current :
1.5A
Capacitance :
38pF
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
JESD-609 Code :
e0
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Max Surge Current :
120A
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage :
100V
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
10MQ100
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
1.5A
Current :
15A
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
Average Rectified Current :
2.1A
Published :
Forward Voltage :
850mV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Datasheets
10MQ100NTR
Introducing Diodes - Rectifiers - Single Vishay 10MQ100NTR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:DO-214AC, SMA, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:100V, Base Part Number:10MQ100, 10MQ100NTR pinout, 10MQ100NTR datasheet PDF, 10MQ100NTR amp .Beyond Diodes - Rectifiers - Single Vishay 10MQ100NTR ,we also offer BAT54,235, BAT54,215, BAS16L,315, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay 10MQ100NTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 780mV @ 1A -55°C~150°C 100μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
10MQ100NTR Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.Devices with this rating have an average rectified current of 2.1A volts.The fuse's current rating is 1.5A, which is the maximum current the fuse can handle for an indefinite time without deteriorating too much.There can be no surge current above 120A.In some cases, the device could display a value of 38pF depending on the capacitance.
10MQ100NTR Features
a maximal reverse leakage current of 100μA volts
an average rectified current of 2.1A volts
a current rating of 1.5A
10MQ100NTR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10MQ100NTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB