10MQ040N
Mfr.Part #
10MQ040N
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2.1A SMA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Voltage :
620mV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Capacitance :
38pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Surge Current :
120A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
120A
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Contains Lead
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Terminal Finish :
TIN LEAD
ECCN Code :
EAR99
Output Current :
1.5A
Application :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Polarity :
Standard
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
2.1A
Base Part Number :
10MQ040
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
40V
Pbfree Code :
No
Current Rating :
1.5A
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 1A
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Pin Count :
Datasheets
10MQ040N
Vishay 10MQ040N
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 1A -55°C~150°C 500μA @ 40V 2-Termination Bulk DO-214AC, SMA Surface Mount
10MQ040N Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 500μA volts.As a result, this device has a rectified current of 2.1A volts on average.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 1.5A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.There is no maximum value for 120A surge current.Phase diode rectifier is possible for a capacPhase diode rectifierance-based device to output a value of 38pF.
10MQ040N Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 2.1A volts
a current rating of 1.5A
10MQ040N Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
10MQ040N applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB