10MQ040NTR
Mfr.Part #
10MQ040NTR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A SMA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Schottky
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
45pF @ 5V 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SMA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
540mV @ 1A
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 40V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Datasheets
10MQ040NTR
Vishay 10MQ040NTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 540mV @ 1A -55°C~125°C 500μA @ 40V Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
10MQ040NTR Overview
10MQ040NTR Features
10MQ040NTR Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
10MQ040NTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB