10JEV100M6.3X5.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10JEV100M6.3X5.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
High Temperature Reflow
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
85.2mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Shape :
Flat
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Size Code :
Series :
JEV
Ripple Current :
71mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tan Delta :
0.22
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
71mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.01mA
JESD-609 Code :
e6
Datasheets
10JEV100M6.3X5.5
Rubycon 10JEV100M6.3X5.5
JEV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 71mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD