10JEV220M6.3X8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10JEV220M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
JEV
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Temperature Reflow
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
175mA
Ripple Current @ Low Frequency :
175mA @ 120Hz
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e6
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
210mA @ 10kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.022mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
10JEV220M6.3X8
Rubycon 10JEV220M6.3X8
JEV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 175mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD