109TMA025M
Mfr.Part #
109TMA025M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
51mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial, Can
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
TMA
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.866Diax2.010L 22.00mmx51.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72.9mOhm @ 120Hz
Applications :
Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency :
1.98A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
2.277A @ 50kHz
Leakage Current :
7.5mA
Tan Delta :
0.44
Voltage - Rated :
25V
Diameter :
22mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10000µF
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
109TMA025M
Cornell Dubilier Electronics 109TMA025M
TMA 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Diax2.010L 22.00mmx51.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can