109TMA016M
Mfr.Part #
109TMA016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
22mm
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.185A @ 50kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.9A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.866Diax1.614L 22.00mmx41.00mm
Packing Method :
TR
Length :
41mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.9A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
TMA
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Leakage Current :
4.8mA
Capacitance :
10000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
63mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Published :
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.38
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
109TMA016M
Cornell Dubilier Electronics 109TMA016M
TMA 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 0.866Diax1.614L 22.00mmx41.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can