10069690-10210TLF
Mfr.Part #
10069690-10210TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Edgeboard Connectors
Housing Material :
Thermoplastic
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold, Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Card Type :
PCI Express™
Number of Pins :
36
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
36
Pitch :
0.039 1.00mm
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Material - Insulation :
Thermoplastic
Packaging :
Tray
Number of Contacts :
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C~85°C