10069690-10113TLF
Mfr.Part #
10069690-10113TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Edgeboard Connectors
Insulation Resistance :
1GOhm
Card Type :
PCI Express™
Current Rating :
1.1A
Housing Material :
Nylon
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Termination :
Solder
Number of Contacts :
164
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Min Operating Temperature :
-55°C
Dual
Board Thickness :
2.3mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Black
Voltage - Rated AC :
300V
Pitch :
0.039 1.00mm