10069690-10102TLF
Mfr.Part #
10069690-10102TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Resistance :
1GOhm
Gender :
FEMALE
Color :
Black
Read Out :
Dual
Termination :
Solder
Housing Material :
Nylon
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Packaging :
Tray
Orientation :
Straight
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Board Thickness :
2.08mm
Number of Positions :
98
Material - Insulation :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
85°C
Card Type :
PCI Express™
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating :
1.1A
Number of Contacts :
98
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Voltage - Rated AC :
300V