10069690-10012TLF
Mfr.Part #
10069690-10012TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Current Rating :
1.1A
Voltage - Rated AC :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Color :
Black
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tray
Read Out :
Dual
Number of Rows :
2
Max Voltage Rating (AC) :
300V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Insulation Resistance :
1GOhm
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Card Type :
PCI Express™
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
98
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Board Thickness :
2.3mm
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Pitch :
0.039 1.00mm
Orientation :
Straight
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
85°C