10069690-10003TLF
Mfr.Part #
10069690-10003TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Read Out :
Dual
Card Type :
PCI Express™
Gender :
FEMALE
Board Thickness :
2.08mm
Number of Rows :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated AC :
300V
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold, Tin
Packaging :
Tray
Current Rating :
1.1A
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Color :
Black
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Contacts :
164
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
164
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Max Voltage Rating (AC) :
300V