10069690-10002TLF
Mfr.Part #
10069690-10002TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Rows :
2
Orientation :
Straight
Card Type :
PCI Express™
Published :
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
FEMALE
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Voltage - Rated AC :
300V
Current Rating :
1.1A
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Read Out :
Dual
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Number of Positions :
98
Contact Plating :
Gold, Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Board Thickness :
2.08mm