10069690-10001TLF
Mfr.Part #
10069690-10001TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Housing Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Feature :
Card Extender, Locking Ramp
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
64
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Mounting Type :
Board Edge, Straddle Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
85°C
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold, Tin
Material - Insulation :
Thermoplastic
Voltage - Rated AC :
300V
Card Type :
PCI Express™
Mount :
Edge, Straddle Mount, Surface Mount
Number of Rows :
2
Current Rating :
1.1A
Packaging :
Tray
Min Operating Temperature :
-55°C
Board Thickness :
2.08mm
Flange Feature :
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079 (2.00mm)
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Read Out :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
300V