10066356-10120TLF
Mfr.Part #
10066356-10120TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039
Product Category :
Edgeboard Connectors
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
85°C
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
2
Material - Insulation :
Nylon, Glass Filled
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Plating :
Gold, Tin
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Plating Thickness :
15μin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number Of PCB Rows :
4
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tray
Card Type :
PCI Express™
Number of Positions :
280
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Body Depth :
0.433 inch
Insulation Resistance :
1GOhm
Gender :
FEMALE
Read Out :
Dual
Voltage - Rated AC :
300V
Current Rating :
1.1A
Durability :
500 Cycles
Body Breadth :
0.346 inch
Reference Standard :
UL
Board Thickness :
2.36mm
Contact Finish :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Housing Material :
Nylon
Published :
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Body Length or Diameter :
5.866 inch