10064555-412210ELF
Mfr.Part #
10064555-412210ELF
Description
CONN FPC TOP 41POS 0.3MM SMD R/A
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
UL Flammability Code :
94V-0
Mating Cycles :
10
Contact Resistance :
100MOhm
Voltage - Rated :
30V
Withdrawl Force-Min :
LIF N
Body Breadth :
0.037 inch
Depth :
2.8mm
Actuator Color :
Beige
Contact Location :
Top
Pitch :
0.012 0.30mm
Series :
YLL-U
Housing Color :
Black
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.2A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insertion Force-Max :
LIF N
Current Rating :
200mA
PCB Contact Row Spacing :
2.8448 mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Gender :
FEMALE
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Number of Positions :
41
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Insulation Resistance :
50mOhm
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Height Above Board :
0.037 0.95mm
Total Number of Contacts :
41
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Filter Feature :
Surface Mount, Right Angle
Reference Standard :
UL
Dielectric Withstanding Voltage :
90VAC V
Solder
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
MIL Conformance :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Locking Feature :
Flip Lock
Length :
14.1mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flat Flex Type :
FPC
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Feature :
Solder Retention
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
Cable End Type :
Tapered
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
YLL-U Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 41 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A