10064555-392210ELF
Mfr.Part #
10064555-392210ELF
Description
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A
Stock
943
In Stock :
943
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Length :
13.5mm
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
90VAC V
Surface Mount, Right Angle
Published :
2011
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
BELLOWED TYPE
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Location :
Top
Insulation Resistance :
50mOhm
Mating Cycles :
10
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Row Spacing :
2.8448 mm
Total Number of Contacts :
39
Withdrawl Force-Min :
LIF N
Height Above Board :
0.037 0.95mm
Mount :
Surface Mount
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Actuator Color :
Beige
Flat Flex Type :
FPC
Cable End Type :
Tapered
Feature :
Solder Retention
Number of Rows :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Locking Feature :
Flip Lock
Factory Lead Time :
22 Weeks
Current Rating (Amps) :
0.2A
Filter Feature :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number Of PCB Rows :
2
Housing Color :
Black
Number of Positions :
39
Insertion Force-Max :
LIF N
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating :
200mA
Series :
YLL-U
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
MIL Conformance :
Contact Resistance :
100MOhm
Depth :
2.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness :
Flash
Body Breadth :
0.037 inch
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
30V
Pitch :
0.012 0.30mm
Mixed Contacts :
Housing Material :
Thermoplastic
Orientation :
RIGHT ANGLE
Amphenol Communications Solutions 10064555-392210ELF
YLL-U Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 39 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A