10064555-232210HLF
Mfr.Part #
10064555-232210HLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FPC TOP 23POS 0.3MM SMD R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Durability :
10 Cycles
Contact Resistance :
100MOhm
Cable End Type :
Tapered
Actuator Material :
Thermoplastic, Halogen Free
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
23
Termination :
Solder
Housing Material :
Thermoplastic, Halogen Free
Series :
YLL-U
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
200mA
Contact Finish :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL
Body Breadth :
0.037 inch
Mount :
Surface Mount
Insertion Force-Max :
LIF N
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Pitch :
0.012 0.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
30V
Flat Flex Type :
FPC
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Current Rating (Amps) :
0.2A
Body Depth :
0.126 inch
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Length or Diameter :
0.343 inch
Height Above Board :
0.037 0.95mm
PCB Contact Row Spacing :
2.8702 mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulator Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Locking Feature :
Flip Lock
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Insulation Resistance :
50000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
90VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
23
Feature :
Solder Retention
Number of Rows :
1
Plating Thickness :
FLASH inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
YLL-U Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 23 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A