10064555-152110ELF
Mfr.Part #
10064555-152110ELF
Description
CONN FPC TOP 15POS 0.30MM R/A
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
UL Flammability Code :
94V-0
Cable End Type :
Notched
Housing Material :
Thermoplastic
PCB Contact Row Spacing :
2.8448 mm
FFC, FCB Thickness :
0.20mm
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Flat Flex Type :
FPC
Termination :
Solder
Insertion Force-Max :
LIF N
Current Rating (Amps) :
0.2A
Total Number of Contacts :
15
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Resistance :
50mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Dielectric Withstanding Voltage :
90VAC V
Mating Cycles :
10
Contact Location :
Top
Filter Feature :
Surface Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
0.037 inch
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Current Rating :
200mA
Pitch :
0.012 0.30mm
Depth :
3.2mm
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Color :
Beige
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Positions :
15
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Number Of PCB Rows :
2
Height Above Board :
0.037 0.95mm
Length :
6.3mm
Locking Feature :
Flip Lock
Series :
YLL-U
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
30V
Housing Color :
Black
Gold
Number of Rows :
1
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Factory Lead Time :
22 Weeks
Orientation :
RIGHT ANGLE
Reference Standard :
UL
Feature :
Solder Retention
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Withdrawl Force-Min :
LIF N
Contact Resistance :
100MOhm
YLL-U Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A