10062827-1010EDLF
Mfr.Part #
10062827-1010EDLF
Description
CONN FPC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Stock
246
In Stock :
246
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Cable End Type :
Notched
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Actuator Color :
Black
Number of Rows :
1
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
0.4A
Height Above Board :
0.028 0.71mm
Current Rating :
400mA
Contact Location :
BOTTOM
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Length :
6.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Pitch :
0.020 0.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VLP
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
22 Weeks
Depth :
3.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
FFC, FCB Thickness :
0.12mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
10
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Housing Color :
Black
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Number of Contacts :
10
Contact Finish :
Gold
Flat Flex Type :
FPC
Datasheets
10062827-1010EDLF
Amphenol Communications Solutions 10062827-1010EDLF
VLP Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A