10062827-0410EDLF
Mfr.Part #
10062827-0410EDLF
Description
CONN FPC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Housing Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
400mA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
4
Flat Flex Type :
FPC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VLP
MIL Conformance :
No
Termination :
Solder
Radiation Hardening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Cable End Type :
Notched
Contact Gender :
FEMALE
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Rows :
1
FFC, FCB Thickness :
0.12mm
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
0.4A
Voltage - Rated :
50V
Number of Pins :
2
Mixed Contacts :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Insulation Resistance :
100MOhm
Contact Location :
BOTTOM
Locking Feature :
Flip Lock, Backlock
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
4
Height Above Board :
0.028 0.71mm
Datasheets
10062827-0410EDLF
VLP Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 4 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A