10061913-133CLF
Mfr.Part #
10061913-133CLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Packaging :
Tray
Gender :
FEMALE
Read Out :
Dual
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Card Type :
PCI Express™
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Cantilever
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Orientation :
Straight
Housing Material :
Nylon
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Number of Positions :
164
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold, Tin
Pitch :
0.039 1.00mm