1.5KE24AE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1.5KE24AE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC CASE-1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
33.2V
Test Current :
1mA
Breakdown Voltage :
22.8V
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power Line Protection :
No
Max Power Dissipation :
1.5kW
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Direction :
Unidirectional
Base Part Number :
1.5KE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
33.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reverse Standoff Voltage :
20.5V
Type :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
45A