1.5KE20CAE3/TR13
Mfr.Part #
1.5KE20CAE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC CASE-1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Clamping Voltage :
27.7V
Breakdown Voltage :
20V
Contact Plating :
Tin
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Bidirectional Channels :
DO-201AA, DO-27, Axial
Peak Pulse Current :
54A
Number of Pins :
2
Reverse Standoff Voltage :
17.1V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW