0805B271K251CT
Mfr.Part #
0805B271K251CT
Description
MLCC 270PF 250V X7R 0805
Microwave Application :
No
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Case Style :
Ceramic Chip
Termination Style :
Pad
Size (mm) :
2 X 1.25 X 0.8
Features :
Product Height (mm) :
0.8
Height :
0.8
Positive Tolerance :
10
Product Length (mm) :
2
Product Depth (mm) :
1.25
Packaging :
Tape and Reel
Tape and Reel (TR)
ECCN (US) :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
Applications :
SMPS Filtering
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Terminals :
Construction :
Flat
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15%
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Active
Voltage :
250VDC
Dissipation Factor (%) :
2.5
Ceramic
Capacitance Value :
270pF
Capacitance :
270pF
Lead Style :
Mounting :
Datasheets
0805B271K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250VDC, Package / Case:0805, 0805B271K251CT pinout, 0805B271K251CT datasheet PDF, 0805B271K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0805B271K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0805B271K251CT
- 270pF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805