0805-111J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805-111J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 110NH 400MA 480MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Q @ Freq :
50 @ 250MHz
Rated Current-Max :
0.4A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
400mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Test Frequency :
150MHz
Type :
Wirewound
Inductance :
110nH
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.090Lx0.068W 2.29mmx1.73mm
Series :
805
Inductance Frequency - Test :
150MHz
HTS Code :
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Lead Free :
Contains Lead
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e0
Shielding :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
DC Resistance (DCR) :
480mOhm Max
Datasheets
0805-111J
0805-111J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD