0402N9R1B500CT
Mfr.Part #
0402N9R1B500CT
Description
MLCC 9.1PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Product Depth (mm) :
0.5
Product Type :
Ceramic
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Case Style :
Ceramic Chip
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Packaging :
Tape and Reel
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Walsin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Failure Rate :
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Features :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
Pad
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
Type :
General Purpose MLCCs
Capacitance Value :
9.1pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Negative Tolerance :
1.1
Package :
Tape and Reel (TR)
Microwave Application :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Length (mm) :
1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
1.1
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
Dielectric :
C0G
Construction :
Flat
Voltage :
50VDC
Product Height (mm) :
0.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size Code :
Multilayer :
yes
Height :
0.5 mm
ECCN (US) :
EAR99
Number of Terminals :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
RoHS :
Details
Capacitance :
9.1pF
Tolerance :
0.1pF
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Termination :
Standard
Walsin
Length :
1 mm
Datasheets
0402N9R1B500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N9R1B500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0402, 0402N9R1B500CT pinout, 0402N9R1B500CT datasheet PDF, 0402N9R1B500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0402N9R1B500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 9.1pF 50V Ceramic Capacitor 0.1pF 30ppm/Cel 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402