0402N8R2D160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0402N8R2D160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 8.2PF 16V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Surface Mount :
yes
Packaging :
MouseReel
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated :
16V
Negative Tolerance :
6.1
Brand :
Walsin
Failure Rate :
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
6.1
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Walsin
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Class :
Class 1
Series :
Number of Terminals :
2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
General Purpose MLCCs
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
0.5 pF
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
0.5
Capacitance :
8.2pF
Height :
0.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product :
General Type MLCCs
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height - Seated (Max) :
Length :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Features :
Pbfree Code :
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Lead Style :
Datasheets
0402N8R2D160CT
Walsin Technology 0402N8R2D160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 0.5pF 8.2pF