0402N6R2B500CT
Mfr.Part #
0402N6R2B500CT
Description
MLCC 6.2PF 50V NPO 0402
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
1 x 0.5 x 0.5
Construction :
Flat
Packaging :
Tape and Reel
Width :
0.5 mm
Package / Case :
Height - Seated (Max) :
Voltage :
50VDC
Product :
General Type MLCCs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
C0G
Voltage Rating (DC) :
50 V
Features :
ECCN (US) :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Microwave Application :
yes
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Positive Tolerance :
1.61
Case Code (Metric) :
Tolerance :
0.1pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
6.2pF
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.5
Length :
1 mm
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Walsin
Negative Tolerance :
1.61
Capacitance :
6.2pF
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount, MLCC
Product Depth (mm) :
0.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C