0402N680F101CT
Mfr.Part #
0402N680F101CT
Description
MLCC 68PF 100V NPO 0402
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Spacing :
Brand :
Walsin
Voltage - Rated :
100V
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
General Type MLCCs
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Style :
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
C0G (NP0)
Type :
General Purpose MLCCs
Height :
0.5
Length :
1
Size Code :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminals :
2
Class :
Class 1
Packaging :
MouseReel
Width :
0.5
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Positive Tolerance :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Series :
Product Status :
Active
Capacitance :
68pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Standard
Negative Tolerance :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Failure Rate :
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
1 %
Datasheets
0402N680F101CT
Walsin Technology 0402N680F101CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 1% 68pF