0402N620F500CT
Mfr.Part #
0402N620F500CT
Description
MLCC 62PF 50V NPO 0402
Height - Seated (Max) :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Width :
0.5 mm
Length :
1 mm
Tolerance :
1 %
Case Code (Metric) :
Height :
0.5 mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated :
50V
Class :
Class 1
Type :
General Purpose MLCCs
Packaging :
MouseReel
Capacitance :
62pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Datasheets
0402N620F500CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 1% 62pF