0402N560F160CT
Mfr.Part #
0402N560F160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
MLCC 56PF 16V NPO 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Brand :
Walsin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
Case Code (Metric) :
Size Code :
Width :
0.5
Mounting Feature :
Surface Mount
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage Rating (DC) :
16 V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminals :
2
Packaging :
MouseReel
Length :
1
Lead Style :
Product Status :
Active
Capacitance :
56pF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Standard
Multilayer :
yes
Ratings :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
Features :
JESD-609 Code :
e3
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
1 %
Class :
Class 1
Failure Rate :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
16V
Negative Tolerance :
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.5
Positive Tolerance :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Walsin
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0402N560F160CT
Walsin Technology 0402N560F160CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 1% 56pF