0402N560F100CT
Mfr.Part #
0402N560F100CT
Description
MLCC 56PF 10V NPO 0402
1
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Ratings :
Width :
0.5
Tolerance :
1 %
Voltage - Rated :
10V
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
0.5
Capacitance :
56pF
Positive Tolerance :
Voltage Rating (DC) :
10 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel
Datasheets
0402N560F100CT
Walsin Technology 0402N560F100CT
- CERAMIC CAPACITOR 0402 1005metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm 30ppm Cel 1% 56pF